info@gavoha.co.il

050-7207995  |משרד: 04-8203444 |  1800-33-00-13

היבטים של עולם הגישור

אומרים ששום דבר אינו מיקרי. כשהחלטתי ללמוד גישור בשנת 2014, לא ידעתי ולא חשבתי על הנתיב החדש שייווצר בחיי.

בסוף שנת 2013 נחתה בתיבת מייל שלי הצעה לקורס גישור של ג.מ.א. גישור / מירה שוורץ האחת והיחידה, והחלטתי ללמוד את הנושא יחד עם בעלי היקר. זוכרת איך אורו עיניי בכל מפגש למידה, זוכרת איך מיהרתי להתנדב לעוד גישור בהתלהבות, איך התרגשתי כשהגישור הסתיים בהסדר.

הגישור בעיניי הוא סוג של קסם. כששני צדדים מסוכסכים עד כדי תביעות בבימ"ש, לא מסוגלים לנהל דיאלוג בסיסי ביניהם, כשהכעס והתסכול מנהלים אותם, ואז אנחנו המגשרים מצליחים ליצור תקשורת ביניהם, לייצר הקשבה הדדית, ליצור תהליך של הבנת המציאות (מה שנקרא "בוחן מציאות"), ובסוף הם מצליחים להגיע להסכמות, לעגן אותם בהסדר, להתחייב על קיומם, זהו קסם בעיניי!

כשלמדתי גישור אצל מירה, מכל מה שנלמד נחרתה בזיכרוני האמירה שלה: כל אחד יכול להיות מגשר, אם רק ידע להקשיב, להבין את הזולת.

בעולם המהיר שלנו, כשכולנו אצים-רצים ממשימה למשימה, כשכל דקה נספרת, לעיתים אין זמן להקשיב באמת! אפילו לא לאנשים הקרובים לנו, לא כל שכן, במקום העבודה ובסביבת חיינו בכלל.

כי מהו גישור בעצם?

  • דרך אלטרנטיבית לפתרון מחלוקות וסכסוכים (להבדיל מתביעה בבית משפט)
  • גישור הינו תהליך רצוני, בו צד שלישי נייטראלי מסייע לצדדים לנהל דיאלוג שיתופי המאפשר יצירת כבוד הדדי, הבנה ופתרון מספק ומוסכם.
  • התהליך ותוצאותיו בשליטת הצדדים המעורבים באופן מוחלט, ללא כפייה או סמכות חיצונית.
  • התהליך סודי וחל עליו חיסיון בפני בית המשפט

הליך הגישור מאפשר טיפול מקיף בכל היבטי הסכסוך, תוך התייחסות לצרכים של הצדדים, לרבות ההיבטים הרגשיים והאנושיים.

גישור בעיניי הוא הרבה יותר מהסדר בין צדדים מסוכסכים. גישור הוא שפה, זו דרך חיים! היכולת שלנו להקשיב לזולת, הרצון לפתור בעיות בדרך של שלום, של הקשבה, של הכלה, של גמישות ושל ויתור.

גישור הוא עולם ומלואו וכולל תחומי פעילות רבים: משפחה וזוגיות, יחסי עבודה, צרכנות, הגיל השלישי, חינוך לדור הצעיר, דיאלוג קהילתי, שוק הדיור, וכמובן התחום העיסקי על היבטיו השונים.

מעבר לזווית האישית, בימים טרופים אלה של קורונה, בימים של מדינה שסועה, של קושי בריאותי, כלכלי, חברתי, תרבותי ומדיני, שנדמה לעיתים שזו מלחמת הכל-בכל, כמה נדרשת התנהלות גישורית בין כל המתלהמים למיניהם!

 

בסוף שנת 2015 יזמתי והתחלתי בתהליך הקמת מרכז גישור בעירי, יקנעם, בעזרת צוות חשיבה והקמה שנידבתי. פעלתי מתוך אמונה שזה משמעותי ונכון שיהיה ביקנעם.

זו הייתה החלטה משנת-חיים בעבורי.

בתום שנה וחצי של מסע הקמה ולמידה, ניהלתי את המרכז הקהילתי שהוקם, בהתנדבות במשך כ3 וחצי שנים. כיום במרכז הגישור כ-40 מתנדבים הפועלים לטובת הקהילה בכל התחומים שהוזכרו קודם.

לאורך השנים שחלפו מאז למדתי גישור, מצאתי עצמי חברה ופעילה בארגון המגשרים בישראל, זכיתי להימנות על קבוצת מנהלי מרכזי הגישור בארץ, קבוצת אנשים איכותיים ומדהימים, יחד התארחנו בבית הנשיא, יצרתי ארגון גישורי בעירי וכמובן גישרתי בעצמי. הסיפוק עצום, החוויות רבות. מצאתי את מקומי בעולם של משכיני שלום!

אני ממשיכה לפעול בעולם הגישור באמונה שזו הדרך!

error: Content is protected !!
דילוג לתוכן